African Road Trip, Justyna Gieleta, maroko, senegal, gambia, mauretania, podróż do afryki

Jak się przygotować do wyjazdu do Afryki

Za kilka dni, bo już 12 marca, wyjeżdżamy na African Road Trip! Emocje sięgają zenitu! Do końca nie wierzę, że sie udało. Kto by pomyślała, że luźna rozmowa przy wigilijnym stole w Maroku przerodzi się w coś takiego!?

Przygotowania zaczęliśmy prawie od razu.

Co trzeba wiedzieć i zrobić zanim się wyjedzie:

Trasa i program

Marek zajął się programem i trasą. To jest człowiek, który w Pcimiu Dolnym potrafi zafundować Ci przygodę życia.

Jedziemy z Rabatu w Maroku, przez Saharę Zachodnią, Mauretanię, Senegal aż do Gambii. Może skusimy się na Gwineę Bissau.

Po drodze niezliczone atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć: łuki skalne w Legzirze, cmentarzysko statków, rezerwat dzikich zwierząt, różowe jezioro, miasta, miasteczka, bazary. Mam dalej wymieniać?

Bilety lotnicze

Do Rabatu lecimy Ryanair’em : Gdańsk – Londyn – Rabat za 220 zł.

Cała trase Rabat-Gambia pokonamy samochodem.

Z Afryki wracamy z Dakaru bezpośrenim lotem do Barcelony za 160 euro. Liniami Vueling Airlines. Latają raz w tygodniu. Wyszło nam budżetowo, że lepiej wylecieć po 4 tygodniahc w Afryce niż po 2. Bilety na koniec marca były po 350 euro. A za różnice w cenie można na miejscu zostać jeszcze 2 tygodnie i zachwycać się Afryką.

Z Barcelony do Warszawy lot za 40 funtów.

Wizy

Mauretania – wizy można wyrobić w 1 dzień w Rabacie. Sprawdzone już wcześniej. Dlatego tez to początek naszej wyprawy. Można je jeszcze wyrobić w Ambasadzie w Berlinie.

Senegal – musieliśmy zarejetrować się online na www.visasenegal.sn i wyrobić pre-wizę. Koszt to 52,5 euro. W formularz zaznaczyliśmy, że odbierzemy wizy w Mauretanii. Tam pobiorą od nas dane biometryczne, odciski palców i zrobią zdjęcia. Rejestrując się online należy podać adres pobytu w Senegalu, czyli adres jakiegoś hostelu albo campingu.

Gambia – wizy dla Polaków nie sa wymagana! Jupi! Przynajmniej gdzieś 😉

Szczepienia

Obowiązkowe – Żółta Febra. W Polsce to koszt około 250 zł. Przez tydzień po szczepieniu nie powinniśmy pić alkoholu. Mogą pojawić się objawy grypy. Mnie to ominęło, ale Marka już nie. Koniecznie trzeba wziąć ze sobą w podróż międzyanrodową książeczkę szczepień.

Zalecane – zółtaczka A i B, dur brzuszny.

Wystepuje zagrożenie malarią, dlatego zabieramy ze sobą repelenty, kremy i spreje oraz moskitiery.

szczepienie żółta febra, african road trip, senegal, gambia, mauretania, maroko, przygotowania do wyjazdu do afryki

Bezpieczeństwo

Znamy ludzi, Marokańczyków i obcokrajowców, którzy przemierzyli już kiedyś tą trasę. Da się! Trochę z przymrużeniem oka czytam opisy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od kiedy w radiu usłyszałam, że odradzają wyjazd do Afganistanu, Iraku i Tajlandii (bo akurat były protesty, a ja akurat wróciłam z 10 -miesięcznego mieszkania w tym kraju), przestałam im bezgranicznie wierzyć.

Ubezpiecznie

Wykupiłam podróżne. Mam nadzieje, że nie będzie potrzebne. Łapię się jeszcze, rzutem na taśmę, na kartę Euro 26 (bo działa do 30-stki).

Prezent urodzinowy dla siostry

Tak się skąłda, że stuknie nam 30-tka w Gmabii. Nie takei złe meijsce na urodziny, co? „Nam” czyli mojej siostrze bliźniaczce Ani i mnie. mamy nadzieje, że nieszczęście nas opuści, bo na 20 urodziny (2005 akurat zmarł papież Jan Paweł II), a gdy robiłyśmy imprezę z okazji 25-tych urodzin, zdarzył się Smoleńsk. Czekamy co się wydarzy na 30-tkę!

A co jest prezentem? To niespodzianka. Dowiecie się jak wrócimy 😉

Pakowania

To zupełnie inna historia. Jestem mistrzynią w pakowaniu. Zapytajcie Clinta. Tym razem muszę się zmieścić w bagaż podręczny na 1 miesiąc w Afryce. Czyli plecak 30-40 litrów. Niestety nie ma jeszcze takiego. Ktoś może pożyczy? 😉

Zawsze kieruję się zasadą: dokumenty, pieniądze, aparat. To są najważniejsze rzeczy. Bez reszty jakoś dam radę 😉 Plan jest zapakować: długie spodnie (na siebie do samolotu), krótkie spodenki, 3-4 koszulki, 1 długi rękaw, bieliznę, czapkę z daszkiem/kapelusz, sandały, japonki, zakryte buty, chustka, okulary przeciwsłoneczne, telefon + ładowarka.

Wezmę również, chociaż jedną książkę ze sobą w ramach akcji blogerów podróżniczych „Książka w podróży”.

Samochód zaopatrzymy w sprzęt campingowy, jedzenie biwakowe.

7 thoughts on “Jak się przygotować do wyjazdu do Afryki

  1. W związku z tym, że do wyjazdu tuż tuż, to też życzę naprawdę udanej podróży. Jestem przekonany, że ta przygoda, bo na pewno to będzie przygoda, będzie udana i będziesz mieć co wspominać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s