I jednak zmienił…..

Od kiedy w Gruzji zasiada nowy rząd wiele rzeczy się zmieniło a z innnymi nie wiadomo jeszcze co się stanie.

Pod wielkim znakiem zapytania stał Program Teach and Lear with Georgia (w którym uczestniczyłam w połowie 2012 roku). Mimo zapewnień nowego premiera, pragam nie został (jeszcze) zlikwidowany, ale został poważnei ograniczony.

TLG - Teach and Learn with Georgia

Na oficjalnej stronie TLG można przeczytać, że rekrutacja potrwa do lata 2013 roku. Ponad to w programie ma brać udział 150 wolontariuszy w ciągu roku. W poprzednich latach było ich w sumie ponad 1500! kontrakt trwac będzie teraz maksymalnie jeden semestr. Ponad to „nie nativi” są już nie przyjmowani. Czyli miałam szczescie, że uczestniczyłąm w tym programie dostatecznie wczesnie, bo teraz by mnie nie przyjeli. Wiele osób, będących w trakcie procesu rekrutacji lub już po nim, zostało poinformowanych, że jednak nie mogą przyjechać. Ponad to wiele osób będących już w Gruzji chcących przedłużyć swoje kontrakty o kolejne semstry, mimo wczesneijszego zatwierdzenia, zostało poinformowanych, że jednak ich kontrakty nie zostaną przedłużone.

Co o tym mysleć?

Można wiele. Czy sam program w ogóle się opłąca? Zdania są podzielone. Czy program ma sens? Zdania są podzielone. Moim zdaniem tak i rezultaty tego widać.

A co dadzą zmiany?

Program stał się bardziej restrykcyjny. Można się zastanowić czy nadal będzie tyle chętnych do wzięcia udziału w TLG. Bo można wyjechać do Azji (Chiny, Korea Południowa, Japonia, Tajlandia itp.), do krajów bardziej atrakcyjnych turystycznie, zarabiać od 1.000 do 5.000 $ miesięcznie (a nie 300 $ kieszonkowego, i jeszcze od tego zapłacić rodzinie gruzińskiej), żyć w lepszych warunkach, Ci, którzy rzeczywiscie zainteresowani są w wyjedzie do Gruzji, to nie zniechęci. Ale czy tych zainteresowanych pozostanie nadal tak dużo? I jak to wpłynie na rozwój i otwartosc tego kraju?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s