Martyna Skura, blog podróżniczy, Gruzja, cerkiew w Gruzji

Dzień w cerkwi

Stanie przez 2 godziny ze świeczką w dłoni. Duchowny cały czas śpiewa. Kobiety mają zakryte włosy i muszą być w spódnicach. Obrządek smarowania oliwą przez duchownego czoła wiernych, po czym oni całują do w nadgarstek prawej ręki.

Nawet tu mężczyźni mają pierwszeństwo: do duchownego podczas obrządku smarowania oliwą czoła, do spowiedzi, do modlitwy.

Wieczór upłyną pod tytułem oglądania rodzinnych fotografii i zdjęć. Kobiety po ślubie i urodzeniu dzieci nigdy nie wracają do poprzedniej formy i wyglądu.

W Gruzji życie toczy się zupełnie innym tempem niż w Europie. Kobiety i mężczyźni potrafią przez wiele lat się przyjaźnić, kochać i dopiero po długim czasie podjąć decyzję o małżeństwie. Jakiekolwiek fizyczne przejawy uczucia  takiej jak trzymanie się za rękę, przytulanie i całowanie się są bardzo wyważone, przemyślane i zanim do nich dojedzie musi upłynąć wiele czasu. Relacje między nimi są bardzo trwałe i głębokie.

Kolejne powiedzenia:

  • Bo od wroga tak nie bolą rany, jak gdy je przyjaciel zada zaufany.

Nauczycielka rosyjskiego ogłosiła już na zajęciach dziewczynom, że można mi szukać męża wśród Gruzinów, abym została tu już na zawsze!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s